CODETİFY EKİBİ...

Şeref

Newtoon Çarkı Nedirr ?

Robotik Kodlama 278 Görüntüleme 23 August 2019

Newton çarkı, gök kuşağında bulunan renklerden oluşan bir çarktır. Renk çarkı olarak da bilinir. Bu çarkı hızlıca çevirdiğimizde beyaz renk oluşmaktadır. Bu çarkın amacı gök kuşağındaki renklerin beyaz renginden geldiğini kanıtlamaktır. Şimdi bizler bu çarkı aşağıda yapacağız.


Newton Çarkı için Malzemeler:

·         Kâğıt

·         Renkli kalemler (Gökkuşağındaki renklerin kalemleri)

·         Mukavva ya da plastik (Kâğıt üzerine çizdiğimiz çemberi bunların üzerine yerleştireceğiz)

·         Yapıştırıcı

·         Elektrik Motoru (9V ile çalışan DC motorları) ya da kaleme benzer bir çubuk

·         Batarya ( Pil )

Newton çarkı yapımı:

·         İlk olarak bir A4 kağıdına yukarıdaki resmi çiziyoruz.

·         Çizim bittikten sonra A4 kağıdını kenarlarından kesiyoruz.

·         Kesim bittikten sonra şeklimizi mukavva ya da sert plastik üzerine yapıştırıyoruz. Bu aşama çarkı çevirmek için kullanacağımız motoru yerleştirmek içindir.

·         Yapıştırma işlemi bitti ise sırada motorda bulunan çubuk için plastiğimize veya mukavvamıza daire şeklinde bir deli açıyoruz.

·         Bu işlem bittikten sonra kestiğimiz parçayı motorumuza takıyoruz. Motor çalıştırıldığında düşmesini engellemek için motor üzerine yapıştırıcı sürünüz. Bu sürme işlemi motor hızlı döndüğünde düşmesini engellemek içindir.

·         Yapıştırıcılar kuruduysa motoru çalıştırınız ve çalıştırdığınızda artık bir renk çarkımız var.

Aşağıda bulunan çark ise bizim hazırlamış olduğumuz çarktır. Bu çark çöpe atılacak malzemelerden yapılmıştır. Geri dönüşüme destek olmak bazen böyle eğlenceli projeler çıkartmaya yaramaktadır. Sizlerde bu tarz bir geri dönüşüm yapabilirsiniz.

Newton Çarkı ve Bilişim Teknolojileri

Yukarıda yapımını anlattığım renk çarkının bilişim teknolojileri ile ilgisi nedir?

İşte motor ile yaptığımız bu deney hem robotik kodlama hem de teknolojiyi kullanarak bizlere kolaylık sağlamıştır. Motor ve batarya (pil) olmadan bunları yapmış olsaydık enerjimiz veya beyaz rengini elde etmemiz zorlaşmış olacaktır. İşte bu malzemeler teknolojinin gelişmesi ile bizlere kolaylık sağlamıştır. Motor ile yaptığımız bu çark, ilk bakıldığında basit bir şey gibi gelebilir ama yaptığınız bu çark, bir robot olarak bakabilirsiniz. Her robot kullanımında kodlar veya ana kartlar olmak zorunda değildir.

 

GELECEK İÇİN GELECEĞİNİ KODLA…

Resimler

Yorumlar

Yorum Gönder