CODETİFY EKİBİ...

Şeref

Atatürk ve Zonguldak

Genel 87 Görüntüleme 23 August 2019

Konumuz bugün ATATÜRK''ün Zonguldak şehrine gelmesi ile ilgilidir. Hep  merak etmişimdir memleketim olan bu şehre Ulu Önder, Başöğretmen, Lider ve Cumhuriyetin kurucusu M. Kemal Atatürk gelmiş miydi. İşte araştırmaya 29 Ekim Cumhuriyet bayramında başladım ve bir kaç kaynakta bunun ile ilgili bilgiye rastladım. Bu bilgiler ile bir makale oluşturarak sizlere paylaşmak istedim. İyi Okumalar...


26 Ağustos biz Zonguldaklılar için önemi apayrı tutulmalıdır çünkü o tarihte Ulu Önder M. Kemal ATATÜRK Zonguldak'ı ziyaret etmiştir. Takvim yaprakları 26 Ağustos 1921 Tarihini göstermektedir. O tarihte M. Kemal Atatürk Hatt-ı müdafaa yoktur sath-ı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır' sözlerini tarihe kaydetmiştir ve o tarihten tam 1 sene sonra Büyük Taarruz başlamış ardından 2 yıl geçtikten sonra ise ilk bankamız olan Türkiye İş Bankası kurulmuş ve aradan yıllar sonra Atatürk Zonguldaklılar için önemli bir olayı 26 Ağustos 1931 gününde Zonguldak'ı ziyaret ederek gerçekleştirmiştir.


ATATÜRK, halkın nabzını yoklamak istiyordu yoklama amacı çok partili rejime geçiş için kapsamlı bir yurt gezisi yapmaktı. 1931 yılında meclisimizde Zonguldak''ta bulunan madenler sık sık tartışılmaktaydı. İlk bankamız olan İş Bankası Zonguldak'a yatırım yapma kararı almıştır. Ertuğrul yatı ile boğaz turu yapmakta olan ATATÜRK, kararını bir anda değiştirip Kaptan'a; Karadeniz'e, Zonguldak'a doğru yol almasını söylemiştir. Zonguldak'a doğru aniden yola çıkılmasını kimse sebebini bugün tam bilmemektedir ama o günlerde konuşulan maden ocakları tartışması ile geldiği genel olarak kabul edilir.

Ertuğrul yatı boğaz turuna çıkıp 26 Ağustos 1931 günü öğlen 12:30 sıralarında Zonguldak limanına gelmişti.Paşamızın yanında bulunan kişiler;Başyaver Rusuhi, Özel Kalem Müdürü Hasan Rıza (Soyak), Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Tevfik (Bıyıkoğlu), Sinop Milletvekili Recep Zühdü, Aydın Milletvekili Reşit Galip, Gaziantep Milletvekili Kılıç Ali, Afyon Milletvekili Ruşen Eşref (Ünaydın) ve İş Bankası Genel Müdürü Celal (Bayar)

Paşamız maden ocaklarını ve etraftaki fabrikaları dolaştıktan sonra Mehmet Parkında halkımıza karşı konuşma yapmıştır. Birçok konudan bahseden Paşa, maden işçilerinin maaşlarının arttırılacağını müjdelemiş ve İstanbul'a geri dönmesini halka söylemiştir. Halk, bir gece misafirimiz olmasını ısrar etmesi ile Paşa Zonguldak'ın şerefine şeref katmıştır ve ardından şu tarihi sözü söylemiştir:

" Zonguldak'ın derin toprakları altındaki maden serveti ne kadar kıymetli ise, bizim nazarımızda Zonguldak''ta o kadar çok kıymetli bir vilayetimizdir."
Ertuğrul yatı ile Ereğli''ye de uğrayan paşa aynı gün İstanbul'a dönüş yapmıştır. 19 Şubat 1932''de halk-evlerinin açılması ve 24 Haziran''da Zonguldak''ta da açılmıştır. Halk-evinde  ilk olarak 26 Ağustos Zonguldaklılar için "Atatürk'ü Günü" ilan etmiş ve kutlamalarına dahil etmiştir. Kutlamalar siyasetçiler tarafından ya da Zonguldak'ın ileri gelenleri tarafından her sene kutlanmakta ve halka duyurulmaktadır. En son olarak Zonguldak Milletvekili Ali Koçal''ın 2008 yılında kutlandığı bilinmektedir.

Tarih bugün 10 Kasım 2018 Atatürk''ü saygı ve özlemle anıyoruz. Kalbimizdesin Paşam. Unutmadık ve Unutmayacağız. Sen rahat uyu ATAM, Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.

Yukarıda Zonguldak şehrini şereflendiren Paşamız, bizleri mutlu etmiştir. Paşamızı veya Zonguldak şehrini bu kadar satır ile bitirmek istemezdim ama maalesef kısa sürede bu kadar satır yazabildim. Aşağıdaki kaynaktan bu konu hakkında yazılan yazılara bakabilirsiniz. Tekrar Görüşmek üzere... :)

Kaynakça:


  • Atatürk''ün Zonguldak Gezisi - Tarık DAKAL - Her Zaman İzindeyiz Dergisi
  • Cumhuriyet Gazatesi, 27 Ağustos 1931, 26 temmuz 1932 ve 5 Ağustos 1932
  • Vakit Gazatesi, 27 Ağustos 1931
  • Zonguldak Fotoğrafı - İ. Kerem Öztürk - http://ikeremozturk.com/zonguldak-2-2/
  • Ertuğrul Yatı 1932 Resmi - Eski İstanbul ( http://www.eskiistanbul.net/tag/Ertuğrul-Yatı/ )
  • Atatürk''ün Zonguldak Gezisi - Yüce Namal - Erişim Tarihi 1 Kasım 2018 

Resimler

Yorumlar

Yorum Gönder