CODETİFY EKİBİ...

Şeref

4,5 ve 6 basamaklı,tersi,4 katına eşit olan sayıları bulan JAVA''da örnek uygulama

Yazılım 88 Görüntüleme 23 August 2019

Yeni yazımda sizlere JAVA dilinde yazılmış bir uygulama ile birlikteyim. Bu uygulama bizlere girilen sayının tersini aldıktan sonra tersini 4 ile çarparak bize girdiğimiz sayının kendisini vermesini sağlamaktayız. Şimdi kodlarımıza geçelim. Ben sizlere sırası ile kodları anlatacağım. Öncelikle kütüphanemizden başlayalım.

[code]

import java.util.Scanner;

[/code]

Yukarıdaki kod bizim kullanıcıdan değer almamız için gerekli olan kodları sağlayan bir kütüphanedir. Bir çok dilde bu tarz kütüphaneler mevcuttur. Şimdi main metodunun içine yazılacak kodlara geçelim. Main içine aşağıdaki gibi kodları yazıyoruz.

[code]

Scanner scan= new Scanner(System.in);

System.out.println("4-5-6 basamaklı sayı giriniz :");

String deger=scan.nextLine();

[/code]

Yukarıdaki kodlar bizim kullanıcıdan değer almamızı sağlar. ilk kod kütüphanemizi buraya çağırmamızı sağlar. ikinci kod ise ekrana tırnaklar içindekini yazar ve imleci bir alta geçer. Bir altta bekleyen imleç bizim değer girmemiz için bekler. Ve girilen değerden sonra 3. kod satırına geçer ve bu kısımda girilen kodun string olan deger isminde bir değişkene atar. Şimdi bir sonraki kod satırlarına geçebiliriz.

[code]

if(deger.length()==4 || deger.length()==5 || deger.length()== 6)

{/* Buraya yukarıdakilerden birinin eşit olması durumunda bu kod satırı işleme girer*/}

else{/* Eğer yukarıdakiler yanlışsa bu kod satırı çalışacaktır. */}

[/code]

Yukarıdaki kodlar girdiğimiz değerin 4-5-6 basamaklı olup olmadığını kontrol etmektedir. Eğer bunlardan biri doğru ise if satırı değilse else satırı çalışacaktır. length kodu uzunluk almak için gerekli olan bir koddur. Şimdi if içindeki kodlara sırası ile bakalım.

[code]

String degerters="";

int degeruzunluk=deger.length();

[/code]

if içinde ilk yazdığımız kodlar yukarıdaki gibidir. Yukarıdaki kodlar öncelikle string türünde yazacağımız değişkendir. Bu değişken bizim deger tersini tutacağı değişkendir. ikincisi ise integer türünde bir değişkendir bu değişken bir sonraki kodda işimize yarayacak koddur. Bu kodlar deger adındaki değişkenimizin uzunluğunu degeruzunluk adındaki değişkene atmaktadır. Şimdi bir sonraki kod satırına geçebiliriz.

[code]

for(int i=degeruzunluk-1;i>=0;i--)

{

degerters= degerters+deger.charAt(i);

}

System.out.println("Rakamın Tersi : "+degerters);

[/code]

Yukarıdaki kod satırı bir döngüdür. Bu döngü bizlere deger adındaki değişkenin bize tersini vermektedir. ve verdikten sonra ekrana yazmaktadır. Şimdi girdiğimiz değerin tersini de aldıktan sonra asıl işlemlere başlayabiliriz. 4 katını almak ve eşit olup olmadığını sağlamaktır. Aşağıdaki kodlar değerimizin 4 katını alıp ekrana yazdırmaktır. Şimdi kodlara geçelim.

[code]

int islem=0;

int degerTersintceviri= Integer.valueOf(degerters);

int degerintceviri=Integer.valueOf(deger);

islem= 4*degerTersintceviri;

System.out.println("4 katı : "+islem);

[/code]

İlk sıradaki kod işlem için gerekli olan integer türündeki değişkendir. Burada islem değişkenine hata vermemesi için değerde ekliyoruz. ikinci ve üçüncü kod satırı ise değişkenleri integer türüne çevirmektir. Bu kısımlar bizim ilk başlarda tanımladığımız string türündeki değişkenleri integere çevirmektir. Çevirmez ise matematik işlemlerini yapamayız. Dördüncü kod satırı ise değerimizin tersini 4 ile çarpmaktadır yani 4 katını almak ve bu işlemi islem adındaki değişkene atmaktır. Ve daha sonra bu işlemi ekrana yazdırmaktır.

[code]

if(islem==degerintceviri)

{

System.out.println("Girmiş olduğunuz rakam 4 katına eşit... :)");}

else{System.out.println("Girmiş olduğunuz rakam 4 katına eşit degildir.... :(");}

[/code]

nYukarıdaki bu kodlar ise girdiğimiz deger ile tersinin 4 katının birbirine eşit olup olmadığını kontrol etmektedir. Eğer doğru ise if anlış ise else çalışacaktır. Şimdi en son kod bloğuna geçelim. Bu kod bloğu bizim ilk baştaki if else kodlarıdır. Yukarıda if içindeki kodları yazmıştık. Şimdi ise else kodları içindeki kodları yazalım.

[code]

System.out.println("Lütfen 4-5-6 basamklı bir sayı giriniz...");

[/code]

Bu kodlar ilk başta basamak kontrolü ettiğimiz if else kodlarının else kısmıdır. Kodlarımız bu kadardır.

Aşağıda kodların tamamı bulunmaktadır.

[code]

import java.util.Scanner;

/**

@senseref67

**/

public class Main {

public static void main(String[] args) {

Scanner scan= new Scanner(System.in)

System.out.println("4-5-6 basamaklı sayı giriniz :");

String deger=scan.nextLine();

if(deger.length()==4 || deger.length()==5 || deger.length()== 6){

String degerters="";

int degeruzunluk=deger.length();

for(int i=degeruzunluk-1;i<=0;i--)

{

degerters= degerters+deger.charAt(i);}

System.out.println("Rakamın Tersi : "+degerters);

int islem=0;

int degerTersintceviri= Integer.valueOf(degerters);

int degerintceviri=Integer.valueOf(deger);

islem= 4*degerTersintceviri;

System.out.println("4 katı : "+islem);

if(islem==degerintceviri)

{

System.out.println("Girmiş olduğunuz rakam 4 katına eşit... :)");

}

else{System.out.println("Girmiş olduğunuz rakam 4 katına eşit degildir.... :(");}}

else {System.out.println("Lütfen 4-5-6 basamklı bir sayı giriniz...");}

[/code]


Açıklama:

Yukarıdaki kod blogunda girilen değerin integer ya da string olduğunu veya başka türde bir değer girdiğini kontrol etmemektedir. Bu kısma dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer buna dikkat etmeden bir değer girer iseniz programınız hata verecektir.

Yukarıdaki tüm kodlar bu şekildedir. Sizlerin tek yapmanız gereken kütüphaneyi ve main içindeki kodları oluşturduğunuz programın içine yerleştiriniz. Eğer bunların hepsini kendi uygulamanıza yerleştirirseniz çalışmayacaktır. Tüm uygulama bu şekildedir. Takıldığınız veya yanlış yaptığınız yer olursa yorum yapmayı unutmayınız... Bir sonraki makalede görüşmek üzere... Sağlıkla kalınız


Resimler

Yorumlar

 • Reply

  Eric Jones

  4 May 2020

  Cool website! My name’s Eric, and I just found your site - serefsen.com - while surfing the net. You showed up at the top of the search results, so I checked you out. Looks like what you’re doing is pretty cool. But if you don’t mind me asking – after someone like me stumbles across serefsen.com, what usually happens? Is your site generating leads for your business? I’m guessing some, but I also bet you’d like more… studies show that 7 out 10 who land on a site wind up leaving without a trace. Not good. Here’s a thought – what if there was an easy way for every visitor to “raise their hand” to get a phone call from you INSTANTLY… the second they hit your site and said, “call me now.” You can – Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know IMMEDIATELY – so that you can talk to that lead while they’re literally looking over your site. CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitor.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works. Time is money when it comes to connecting with leads – the difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes later can be huge – like 100 times better! That’s why we built out our new SMS Text With Lead feature… because once you’ve captured the visitor’s phone number, you can automatically start a text message (SMS) conversation. Think about the possibilities – even if you don’t close a deal then and there, you can follow up with text messages for new offers, content links, even just “how you doing?” notes to build a relationship. Wouldn’t that be cool? CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitor.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business. You could be converting up to 100X more leads today! Eric PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling. You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting. CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitor.com to try Talk With Web Visitor now. If you'd like to unsubscribe click here http://talkwithwebvisitor.com/unsubscribe.aspx?d=serefsen.com

 • Reply

  Eric Jones

  3 June 2020

  Hello, my name’s Eric and I just ran across your website at serefsen.com... I found it after a quick search, so your SEO’s working out… Content looks pretty good… One thing’s missing though… A QUICK, EASY way to connect with you NOW. Because studies show that a web lead like me will only hang out a few seconds – 7 out of 10 disappear almost instantly, Surf Surf Surf… then gone forever. I have the solution: Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. You’ll know immediately they’re interested and you can call them directly to TALK with them - literally while they’re still on the web looking at your site. CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitor.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works and even give it a try… it could be huge for your business. Plus, now that you’ve got that phone number, with our new SMS Text With Lead feature, you can automatically start a text (SMS) conversation pronto… which is so powerful, because connecting with someone within the first 5 minutes is 100 times more effective than waiting 30 minutes or more later. The new text messaging feature lets you follow up regularly with new offers, content links, even just follow up notes to build a relationship. Everything I’ve just described is extremely simple to implement, cost-effective, and profitable. CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitor.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business, potentially converting up to 100X more eyeballs into leads today! Eric PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling. You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting. CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitor.com to try Talk With Web Visitor now. If you'd like to unsubscribe click here http://talkwithwebvisitor.com/unsubscribe.aspx?d=serefsen.com

 • Reply

  Eric Jones

  5 June 2020

  Good day, My name is Eric and unlike a lot of emails you might get, I wanted to instead provide you with a word of encouragement – Congratulations What for? Part of my job is to check out websites and the work you’ve done with serefsen.com definitely stands out. It’s clear you took building a website seriously and made a real investment of time and resources into making it top quality. There is, however, a catch… more accurately, a question… So when someone like me happens to find your site – maybe at the top of the search results (nice job BTW) or just through a random link, how do you know? More importantly, how do you make a connection with that person? Studies show that 7 out of 10 visitors don’t stick around – they’re there one second and then gone with the wind. Here’s a way to create INSTANT engagement that you may not have known about… Talk With Web Visitor is a software widget that’s works on your site, ready to capture any visitor’s Name, Email address and Phone Number. It lets you know INSTANTLY that they’re interested – so that you can talk to that lead while they’re literally checking out serefsen.com. CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitor.com to try out a Live Demo with Talk With Web Visitor now to see exactly how it works. It could be a game-changer for your business – and it gets even better… once you’ve captured their phone number, with our new SMS Text With Lead feature, you can automatically start a text (SMS) conversation – immediately (and there’s literally a 100X difference between contacting someone within 5 minutes versus 30 minutes.) Plus then, even if you don’t close a deal right away, you can connect later on with text messages for new offers, content links, even just follow up notes to build a relationship. Everything I’ve just described is simple, easy, and effective. CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitor.com to discover what Talk With Web Visitor can do for your business. You could be converting up to 100X more leads today! Eric PS: Talk With Web Visitor offers a FREE 14 days trial – and it even includes International Long Distance Calling. You have customers waiting to talk with you right now… don’t keep them waiting. CLICK HERE http://www.talkwithwebvisitor.com to try Talk With Web Visitor now. If you'd like to unsubscribe click here http://talkwithwebvisitor.com/unsubscribe.aspx?d=serefsen.com

Yorum Gönder